Začin kojeg svi povezujemo s blagdanskim vremenom, cimet, u nedavnom je istraživanju pokazao obećavajuće rezultate u aktivaciji metabolizma masnih stanica, adipocita, putem procesa termogeneze (stvaranja topline).
Prijašnja istraživanja provedena na miševima već su potvrdila da korištenje aromatičnog spoja prisutnog u cimetu, cimetaldehida, može rezultirati nižom stopom pretilosti i boljim glikemijskim statusom. Nerazjašnjeni mehanizmi kojima cimetaldehid postiže takav učinak, kao i moguća primjena na ljudima, bili su glavni pokretač aktualnog znanstvenog rada koji je ponudio konkretne znanstvene odgovore.
U istraživanju su testirane masne stanice, adipociti, od dobrovoljnih davatelja različitih dobnih skupina, nacionalnosti i indeksa tjelesne mase.
Tijekom istraživanja je opaženo da kod stanica izloženih cimetaldehidu dolazi do povećane sinteze enzima koji su uključeni u metabolizam lipida.
Dodatno, zabilježen je i porast regulatornih proteina Ucp1 i Fgf21 koji su uključeni u proces termogeneze.
Cimet je tisućama godina prisutan u pripremi hrane, dobro je prihvaćen od ljudi, a zasigurno bi bio bolje prihvaćen i u terapiji pretilosti u odnosu na farmakološke pripravke. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja da bi se utvrdila kolika je količina cimetaldehida optimalna za postizanje metaboličke ravnoteže i izbjegavanje neželjenih nuspojava.
Za daljnje istraživanje:
>>> Richard Anderson : "Cimet je bolji i od češnjaka. Mnogo bolji!"
>>> Biljke koje proizvode drogu - opijumski mak
>>> Afrodizijaci ili kako začiniti seksualni život
>>>Kako su začini promijenili svijet
>>> Piramida pravilne prehrane - nekad i danas
Izvor: Vitamini.hr