Zaključak dvočlane komisije iz UNESCO-a prošle godine pozitivan je za Park prirode Papuk. Zašto je ovaj biser "Panonskog mora" i dalje jedan od naših najvažnijih očuvanih područja prirode i zašto takav treba ostati, doznajte u nastavku.
Papuk je zaštićen u kategoriji parka prirode 1999. godine zbog iznimne prirodne vrijednosti, što obuhvaća veliku raznolikost staništa i vrsta biljaka i životinja, kao i geološku raznolikost zastupljenu u brojnim geološkim tvorevinama nastalih u različitim periodima prošlosti Zemlje.
Posebnu vrijednost predstavljaju brojni fosilni nalazi organizama koji su prije 16 milijuna godina živjeli u "Panonskom moru". U Parku prirode Papuk, nedaleko Voćina, nalazi se prvi geološki spomenik prirode u Republici Hrvatskoj, zaštićen davne 1948. godine zbog jedinstvene morfološke pojave u Hrvatskoj - stupastog lučenja vulkanskih stijena.
Zbog svih ovih razloga Park prirode Papuk gradio je svoju prepoznatljivost preko vrijedne geološke baštine sažete na jednom vrlo malom prostoru dijela Papuka i Krndije. Godine 2007. park je prijavljen i primljen u članstvo Asocijacije europskih geoparkova te Svjetske mreže geoparkova.
2015. geoparkovi su postali novi službeni Program UNESCO-a, Međunarodni geoznanstveni i geopark program, te je 127 geoparkova diljem svijeta postalo dio programa "Svjetski geoparkovi UNESCO-a".
U sklopu redovnog revalidacijskog procesa, Park prirode Papuk, prvi i zasad jedini UNESCO geopark u Hrvatskoj, u srpnju 2017. godine posjetila je dvočlana komisija UNESCO geoparkova, Marco Firpo iz Italije te Zheng Yuan iz Narodne Republike Kine.
Tijekom trodnevnog posjeta Geoparku Papuk predstavljen im je napredak ostvaren u protekle četiri godine, od infrastrukturnih novina do novih projekata, a susreli su se i s dionicima i predstavnicima lokalne uprave.
Vijeće za UNESCO svjetske geoparkove, na osnovu izvješća revalidatora, donijelo je odluku o produljenju statusa UNESCO svjetskog geoparka za dvije godine, uz navođenje preporuka za rad u narednom periodu.
Izvor: