Dnevna doza sode bikarbone, čije su dobrobiti već poznate u pečenju, čišćenju, liječenju opeklina i dr., u nekih pacijenata s uznapredovalom kroničnom bolešću bubrega (engl. chronic kidney disease (CKD)) usporava opadanje funkcije bubrega.
"Ovom jednostavnom i jeftinom strategijom poboljšava se i nutritivni status pacijenata, a ima potencijala i u poboljšanju ukupne kvalitete života", komentirao je Magdi Yaqoob iz bolnice Royal London Hospital gdje je i provedeno istraživanje. U studiju su bila uključena 134 pacijenta s uznapredovalom kroničnom bolešću bubrega i s niskom koncentracijom bikarbonata, što se stručno naziva metabolička acidoza.
Jedna je skupina primala malu dnevnu dozu sode bikarbone u obliku tableta. Primjećeno je da je ovim pacijentima brzina opadanja funkcije bubrega umnogome smanjena - opadanje funkcije se događalo za oko dvije trećine sporije. "Zapravo, u pacijenata koji su uzimali sodu bikarbonu, brzina opadanja funkcije bubrega bila je slična onoj u zdravih osoba iste dobi", izjavio je Yaqoob.
Brzo napredovanje bolesti bubrega dogodilo se u samo 9 % pacijenata koji su uzimali sodu bikarbonu, u usporedbi sa 45 % u skupine koja je nije uzimala. Pacijenti koji su uzimali sodu bikarbonu također su imali manje šanse za razvitkom terminalnog stadija bolesti bubrega kad je neizbježna dijaliza.
Pokazale su se i određene dobrobiti u prehrani. Iako im je koncentracija natrija porasla, pacijenti nisu imali probleme s povećanim tlakom.
Niske razine bikarbonata uobičajene su u pacijenata s kroničnom bolešću bubrega te mogu dovesti do raznih problema. "Jednostavan lijek kao što je soda bikarbona može, ako se pravilno koristi, biti vrlo učinkovit", zaključuje Yaqoob.
Istraživači ipak napominju da u studiji nije bilo skupine koja je dobila placebo te da je stoga potrebno učiniti dodatna istraživanja.
Studija je 16. srpnja 2009. objavljena u časopisu Journal of the American Society of Nephrology (JASN).
Izvor: Eureka Science News