U zrncima pijeska na dnu oceana leži nepoznat i neistražen svijet. Još jedan dokaz ovoj sve očiglednijoj pojavi pronašao je ponosni Pierre De Wit, istraživač sa Sveučilišta u Gothenburgu.
Pješčani sloj na dnu oceana dom je mnogim morskim vrstama, predstavnicima gotovo svih skupina morskih organizama. Rod Grania koji pripada razredu Clitellata (pojasnici) predstavnik je skupine kolutićavaca, a diljem svijeta obitava na morskom pijesku, od zone plime i oseke do dubina oceana. Vrste koje se nalaze unutar ovoga roda crvolika su izgleda, duljine oko 2 cm, većinom bijele boje. Pierre De Wit, zoolog sa Sveučilišta u Gothenburgu, proučava koliko točno različitih vrsta sačinjava ovaj rod te kako su vrste evolucijski povezane s drugim organizmima.
De Wit je provodio istraživanja na Velikom koraljnom grebenu u Australiji gdje je sa suradnicima otkrio četiri nove vrste roda Grania, od kojih je jedna prekrasno obojena vrsta Grania colorata. "Ove su životinje obično bezbojne ili bijele tako da nam još uvijek nije jasno odakle točno ova predivna nijansa zelene", kaže De Wit.
De Wit je, provodeći terenski rad u Švedskoj, u vodama oko područja Gullmarsfjord otkrio još jednu novu vrstu - Grania occulta (prikazana na fotografiji) koja se od jedne ranije poznate vrste može razlikovati jedino DNK analizom. Genetika ovih dviju vrsta, međutim, pokazuje kako je njihova evolucijska povijest u potpunosti odvojena. "Genetika nam kazuje kako jedna vrsta može biti srodnija vrsti koja se izgledom potpuno razlikuje od nje, nego onoj na koju nalikuje."
"Moguće je da vrste za koje smo ranije smatrali da su iste imaju posve drukčiju funkciju u ekosustavima, tj. da, primjerice, imaju različite mehanizme tolerancije toksina u okolišu. Očigledno su ovo važni podaci koje bismo trebali imati na umu ako želimo znati što točno učiniti za zaštitu faune", zaključuje de Wit.
Izvor: Biology News Net