Dok dominantne jedinke zvuče stabilno i samopouzdano, hijene na nižim dijelovima hijerarhijske ljestvice stvaraju zvukove s mnogo više varijacija. Novo istraživanje Sveučilišta u Kaliforniji otkrilo je i da se visina glasa spušta kako životinje stare.
U svijetu hijena, hipermaskulinizirane ženke (ženke s pretjeranom količinom sekundarnih muških spolnih karakteristika) dominiraju čoporom i postoji stroga hijerarhija među svim životinjama čopora. Stoga je ključna poruka koju jedinke u raznim kontekstima prenose putem različitih vrsta smijeha zapravo prikaz socijalnog statusa jedinki čopora.
"Smijeh dominantnih jedinki, u istraživanju nazvanih Kombo i Kadogo, bio je ustaljen i glasio je otprilike ovako: he - he - he - he, dok je smijeh jedinki postavljenih niže na hijerarhijskoj ljestvici promjenljiviji: he hi - ha - he," izjavio je Frédéric E. Theunissen, autor istraživanja i profesor psihologije pri Sveučilištu.
Hijene se smiju kad su u sukobu s drugim jedinkama ili u stresnoj situaciji, poput one u kojoj ih čopor lavova progoni i tjera od lovine, ili kad se dominantna i podčinjena životinja bore oko lešine, tvrdi Theunissen.
"Smijeh hijene serija je kratkih 'staccato' zvukova koji se stvaraju u cilju negodovanja ili nekog drugog oblika izražavanja neslaganja sa situacijom. U vokalizaciji podčinjenih životinja, postoji određena frustracija ili stres koji se osjete u raznolikosti slogova u smijehu, dok je smijeh dominantnijih jedinki jednoličniji i stabilniji. Činjenice su to koje bi drugim hijenana u čoporu mogle koristiti kada procjenjuju je li ili nije isplativo surađivati s dotičnom životinjom."
Theunissen je otkrio skrivena značenja smijeha 26 hijena, snimajući njihove vokalizacije tijekom hranjenja pri Sveučilištu, a potom analizirajući promjene u glasanju koje je zabilježio. "Svaka je životinja jedinstvena i ima različite kvalitete glasa koje omogućavaju njezinu identifikaciju", pojašnjava i dodaje kako je "doista prekrasno raditi s ovim životinjama, ne samo zbog njihovih neobičnih socijalnih odnosa, već i zbog toga što su jedinstvene, glasne i prekrasne."
Studija je objavljena u časopisu BMC Ecology.
Izvor: Biology News Net