Najčešća obojenost koju u prirodi susrećemo je u svrhu obrane. Životinje prilagođavaju svoj izgled, uglavnom bojom i oblikom, svojem prirodnom staništu. Na taj način one postaju skoro nevidljive raznim predatorima i time pospješuju svoje preživljavanje. Koji su to svjetski prvaci u skrivanju u divljini, doznajte u nastavku...
Mimikrija koju sam opisivala kroz nekoliko prošlih članaka sličan je mehanizam, no nešto je kompliciraniji i kompleksniji jer životinje svojim bojama, zvukovima i ponašanjem imitiraju druge vrste radi zaštite ili namamljivanja plijena. Kriptična obojenost ili kamuflaža je puno jednostavniji mehanizam baziran na izgledu staništa koji služi za zaštitu od predatora ili kamufliranje u svrhu boljeg približavanja plijenu.
Tako su mnoge vrste razvile različite zapanjujuće obojenosti koje variraju od jednostavne jednobojne obojenosti sve do kompleksnih šara i uzoraka. U biologiji takva obojenost, koja u potpunosti sliči podlozi ili staništu i služi u svrhu zaštite, naziva se somatoliza. Svima nam je poznata slika bijelog zeca koji trči po bijelome snijegu. Dok god zeko miruje, on je u potpunosti nevidljiv te ga razni predatori mogu locirati samo na bazi mirisa. Kroz cijelo životinjsko carstvo poznati su primjeri životinja koje poprimaju jednostavnu obojenost, no zanimljivosti se javljaju kod životinja koje su se svojom bojom, oblikom, ali i ponašanjem u potpunosti prilagodile površini na kojoj obitavaju. Takav kombiniran izgled u biologiji poznat je pod nazivom mimeza i nalazimo ga često kod insekata. Interesantan primjer su bogomoljke (red: Mantodea) koje su svojom obojenošću i oblikom u potpunosti preuzele izgled zelenog ili smeđeg lišća, pa čak i raznih cvjetova. Jedan primjera iz reda bogomoljki je vrsta Hymenopus coronatus koja živi na cvijetu orhideje i izgledom je samom cvijetu orhideje skoro identična (fotografija desno).
Osim obojenosti, životinje su razvile i drukčije mehanizme stapanja s okolinom. Umjesto da razviju određenu obojenost, postale su u potpunosti ili djelomično transparentne. Takvi primjeri su mnoge meduze, a poznati su i potpuno prozirni račići, lignje pa čak i ribe. Jedan poseban primjera dolazi iz reda leptira. Radi se o grupi leptira Ithomiini unutar koje neke vrste posjeduju samo djelomično proziran izgled. Ithomia agnosia jedna je takva vrsta s djelomično prozirnim izgledom. Krila ove vrste leptira samo su na rubovima obojena dok je ostatak krila proziran (fotografija lijevo).
U prirodi susrećemo još jedan poseban oblik obojenosti koji se bazira na svijetloj trbušnoj strani i tamnoj leđnoj. Takva obojenost javlja se kod mnogih sisavaca i riba, a oblik je kamuflaže koja se naziva Thayerov zakon (po znanstveniku Abbottu Handersonu Thayeru). Takve primjere nalazimo i kod ptica, a jedan od njih je svima dobro poznat. Radi se o prepoznatljivom izgledu pingvina s crnim leđima i bijelim trbusima. Takav način obojenosti pruža životinjama, pogotovo onima u vodi, zaštitu od predatora. Gledano odozgo, životinja se stapa s tamom dubine i postaje manje vidljiva. Gledano odozdo, životinja se stapa sa svijetlom koje dolazi odozgo i tako predatorima postaje loše vidljiva. Stapanje sa svijetlom ima zbunjujući efekt na predatore jer osim točnog lociranja životinje oni ne mogu procijeniti stvarnu veličinu plijena.
Na samome kraju, ne smijemo zaboraviti ni jedne od specijalista kamuflaže. To su svima poznati kameleoni, koji ne samo da su poprimili obojenost pozadine već su razvili sposobnost brzog mijenjanja boje kože, ovisno o staništu i raspoloženju. Primarna funkcija te brze promjene boje kože je u svrhu komunikacije. Kod nekih vrsta izmjerena je promjena boje do 6 sekundi.
__________________
Pogledajte još neke zanimljive fotografije:
http://www.pantherkut.com/wp-content/ ... /devils-flower-mantis.jpg
http://farm1.static.flickr.com/89/240713658_797a24fe65.jpg
http://www.bugbog.com/images/gallerie ... /costa-rica-butterfly.jpg
http://www.treehugger.com/moon-jellyfish-jj.jpg
http://badattitudes.com/MT/Copperhead.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_mmBw3uzPnJI ... /animal-camouflage-05.jpg
http://images.cdn.fotopedia.com/flickr-251364605-hd.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia ... isus_labefactus_sep04.jpg