Prema studiji objavljenoj u časopisu New England Journal of Medicine, indeks tjelesne mase u razdoblju adolescencije može biti dobar pokazatelj razvoja dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti kasnije u životu.
Studija koja je trajala 17 godina obuhvatila je više od 37.000 tinejdžera. Istraživači su indeks tjelesne mase sudionika bilježili na početku studije te opetovano svakih nekoliko godina.
Čak i kada su u obzir uzeti čimbenici rizika za obje bolesti, uključujući dob, razinu lipida u krvi, razinu glukoze u krvi, krvni tlak, pušenje, tjelovježbu te povijest bolesti u obitelji, otkriveno je da je povećan indeks tjelesne mase, čak i samo malo iznad normalne vrijednosti, povezan s razvojem dijabetesa te bolesti srca kasnije u životu.
Prema rezultatima studije, porast indeksa tjelesne mase za jednu jedinicu značio je porast rizika za razvoj dijabetesa tipa 2 te srčanih bolesti za 10, odnosno 12%.
Povećan rizik za dijabetes tipa 2 bio je značajan kod vrijednosti indeksa tjelesne mase između 17 i 23.4 i više te za bolesti srca kod vrijednosti indeksa tjelesne mase 20,9 i više.
Izvor: Vitamini.hr