1990. godine Svjetska zdravstvena organizacija uklonila je homoseksualnost s popisa Međunarodne klasifikacije bolesti. Zbog toga se taj datum obilježava diljem svijeta kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. Svake godine na ovaj dan različite akcije održavaju se u preko 50 zemalja. Koja se događanja pripremaju u Hrvatskoj, doznajte u nastavku.
Homofobija je skup negativnih stavova, osjećaja i predrasuda usmjerenih prema homoseksualnosti i/ili osobama homoseksualne ili biseksualne orijentacije. Uzrok homofobnom ponašanju najčešće je iracionalan strah ili nerazumijevanje (neznanje) koji za posljedicu imaju diskriminaciju, nasilje ili neki drugi oblika zlostavljanja. Kao i kod rasizma, osobe postaju homofobne zbog raznoraznih društvenih i kulturoloških čimbenika.
U svijetu danas, nažalost, postoji još oko 80 zemalja koje "homoseksualnost" zakonski klasificiraju kao ilegalnu, u nekima je kažnjiva smrću, a u mnogima se unatoč nepostojanju državnog progona LGBT (Lesbian Gay Bisexual Trangender) osoba, ubojstva gejeva, lezbijki, biseksualnih, transrodnih i transeksualnih osoba još uvijek događaju.
I dok smo u Hrvatskoj oslobođeni kaznenog progona zbog izražavanja svojih seksualnih i rodnih identiteta, ne znači da smo oslobođeni homofobije i transfobije s kojom se domaća LGBT zajednica sustavno i redovito suočava: na poslu, fakultetu i školi, šetnji gradom ili za vrijeme večernjeg izlaska. Kako navode iz Zagreb Pride udruženja, LGBT osobe svakodnevno zlostavljaju psihički i fizički - bilo samo zbog toga što jesu i postoje ili zbog onoga što drugi pretpostavljaju da se ne uklapa u predviđene heteronormativne obrasce.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obilježava se u Zagrebu velikom međunarodnom izložbom "Walk With Pride – Images against homphobia" koja prikazuje djecu Stonevolske revolucije '69., revoluciju koja je do danas zahvatila čitav svijet. Ovogodišnja akcija u centru grada tako će upozoriti na problem ubojstava i zlostavljanja transrodnih i transeksualnih osoba u Turskoj koja su samo dio šire slike nasilja prema ovim osobama u Turskoj. Također, Centar za LGBT ravnopravnost, Centar za mirovne studije i Kuća ljudskih prava Zagreb održat će okrugli stol "Zajedno protiv diskriminacije LGBT osoba", a u večernjim satima moguće je posjetiti predavanje Transeksualnost: život u krivom tijelu?.
U nastavku prenosimo poruku udruge Iskorak povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije:
„LGBT osobe su svugdje oko nas, vozači/ce tramvaja, odvjetnici/ce, ekonomisti/ce, stolari, kuhari/ce, liječnici/ce... Naši braća i sestre, očevi i majke, rođaci i mnogi drugi mogu biti osobe homoseksualne orijentacije. Uzmemo li u obzira da prosječno svaka 10 osoba, a i češće, spada u tu skupinu, postoje velike šanse da je upravo neka, vama bliska osoba ili član obitelji gej ili lezbijka. Zamislite si nekog dobrog prijatelja ili prijateljicu koji su vam dragi, što biste napravili ako saznate da je gay ili lezbijka? Hoće li se išta promjeniti među vama i hoće li on/a i dalje biti vaš prijatelj/ica? Ako ne, što to govori o vama?
Svakoj zabludi kad-tad dođe kraj, tako će i ovoj - da je homoseksualnost nešto protiv čega se treba boriti. Zajedničkim snagama doprinesimo razvoju boljeg i tolerantnijeg društva, u kojem nije bitno volimo li muškarca ili ženu, već da volimo. Usmjerimo energiju u nastojanje da učinimo svoj, a time i život ljudi oko nas boljim, ostavljajući svakome dovoljno mjesta da se izrazi i pronađe svoju sreću."
Izvori: Kontra-punkt.info, Iskorak.org, Queer.hr