13. godinu zaredom studenti biologije s Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta iz Zagreba organiziraju istraživački kamp s ciljem prikupljanja podataka o biološkoj raznolikosti. Ove godine mjesto istraživanja bilo je otok Hvar koji se pokazao kao mjesto velikog biološkog potencijala. Podaci o flori i fauni prikupljali su se u podmorju te na otočnim livadama, šumama, spiljama, a po prvi put se ispitivala zagađenost mora otpadnim vodama.
Od osnutka 1999. godine, kroz Udrugu studenata biologije - "BIUS" prošlo je ukupno više od 700 članova, a udruga trenutačno broji oko 200 aktivnih. Ostvaren je niz velikih projekata na području inventarizacije flore i faune Hrvatske, projekata edukacije o važnosti zaštite prirode, manifestacija za unapređenje studentskoga života, suradnja sa stranim i domaćim vladinim i nevladinim organizacijama. Kako bi svojim istraživanjima pokrili što veći spektar organizama, članovi Udruge BIUS podijeljeni su u sekcije, s obzirom na skupinu organizama koju istražuju.
Istraživački kamp na Hvaru od 02. do 08. svibnja 2011. bio je smješten u Starom Gradu, a terenska istraživanja vršena su na različitim lokacijama otoka te na različitim staništima i lokalitetima. Istraživalo se i podmorje te je tako zabilježeno oko 110 vrsta morskih organizama od čega je 21 vrsta zaštićena. Od zaštićenih vrsta primijećena je morska cvjetnica Posidonia oceanica, spužva žuta rožnjača, hvarski koralj, busenasti koralj, zupka, prstac, plemenita periska, puž bačvaš, jastog i druge vrste. Veliku bioraznolikost podmorja potvrđuju 22 vrste alga pronađenih u samo jednom metru kvadratnom površine obalnog područja.
Foto: Ivan Pavliš Foto: Stipe Renje
Kopena flora i fauna otoka ne zaostaje za onom morskom. Istraživanje otočne faune kukaca donijelo je pronalazak dviju vrsta zaštićenih leptira plavaca (Scolitantides orion i Glaucopsyche alexsis) koji su uvršteni na Crveni popis leptira Hrvatske, a pronađena je i zanimljiva vrsta pustinjskog mrava. Mravi roda Cataglyphis su specifični jer su evoluirali u pustinjskim područjima Sahare, a na Hvaru je pronađena vrsta C. nodus čiji je pronalazak ujedno i potvrda nalaza iste vrste iz 1887. kada je posljednji put vrsta zabilježena na Hvaru. Populacije kukaca na otoku kontrolira oko 50 vrsta pauka od kojih brojem jedinki dominira pauk križar (Araneus diadematus) koji je ujedno i najrasprostranjenija vrsta pauka u Hrvatskoj.
Foto: Stipe Renje
Sekcija koja se bavi proučavanjam ptica uspjela je zabilježiti jednu od najrjeđe viđenih hrvatskih ptica i jednu od najrjeđih europskih ptica - zlatovranu (Coracias garrulus) - pticu koja je izumrla na našim prostorima, ali se još uvijek može zateći ovdje za vrijeme seobe prema Vojvodini i Mađarskoj. Sekcija studenata koja se bavi istraživanjem vodozemaca i gmazova vršila je istraživanje na šaroj poljarici (Hierophis gemonensis). Šara poljarica je neotrovna zmija karakteristična za zapadni dio Balkanskog poluotoka, a hrani se prvenstveno gušterima te manjim sisavcima, ptićima iz gnijezda i beskralježnjacima. Uz šare poljarice studenti su zabilježili još dvije vrste zmija na promatranom području - poskoka (Vipera ammodytes) i crnokrpicu (Telescopus fallax).
Foto: Ivan Pavliš Foto: Matija Andrić
Što se tiče flore otoka, Hvar je veoma bogat. Zabilježeno je oko 1200 svojti, od čega su čak 44 endemične, kao na primjer portenšlagove zvončike (Campanula portenschlagiana Roem. Et Schult). Najznačajniji pronalazak sekcije za lišajeve je pronalazak zaštićene vrste lišaja - Teloschistes chrysophthalmus (L.)Th.Fr., uvrštene na Crveni popis lišajeva kao vrsta koja nije pred izumiranjem, ali bi uskoro mogla biti. Na biološkom kampu po prvi puta je sudjelovala i sekcija za molekularnu biologiju koja je ispitivala razinu antropogenog zagađenja mora otpadnim vodama.
Foto: Stipe Renje
Organizatorice i voditeljice projekta, Meri Barišić i Ivona Burić, ističu da je uz istraživački rad bitna i edukacijska komponenta koja se u ovom projektu vršila kroz radionice i predavanja u osnovnim i srednjim hvarskim školama. Rezultati istraživanja predstavit će se na izložbi fotografija čiji će cilj biti približiti rad Udruge i promocija projekta uz osvještavanje raznih interesnih skupina za podizanjem svijesti o Hvaru kao području izrazite krajobrazne vrijednosti i bogate biološke raznolikosti. Uz Udrugu studenata biologije i kemije "Lacerta" iz Splita, koja je po prvi put sudjelovala na projektu Udruge BIUS, suradnja sa studentima iz Makedonije, Srbije, BIH, Slovenije i Mađarske podigla je ovaj projekt na međunarodnu razinu.
Više o projektu "Istraživanje bioraznolikosti otoka Hvara 2011." pročitajte ovdje.