Terensko istraživanje bioraznolikosti otoka Hvara Udruge studenata biologije - "BIUS" završeno je u rujnu ove godine. Bioraznolikost otoka dokazana je terenskim istraživanjima, a predstavljanje projekta popraćeno je predavanjima, edukacijama i reportažama. Sada već tradicionalni biološki kamp održao se 13. put, a okupio je preko 120 mladih biologa, budućih znanstvenika, stručnih mentora te članova drugih udruga s kojima BIUS surađuje.
Članovi udruge "BIUS" u razdoblju od 19. do 25. rujna 2011. odradili su drugi dio terenskog istraživanja u sklopu projekta „Istraživanje bioraznolikosti otoka Hvara 2011.". Studenti su kroz rad unutar 22 sekcije prošli reprezentativna staništa duž otoka Hvara i popisali biljne i životinjske vrste s ciljem procjene biološke raznolikosti otoka. U terenskom radu pridružile su im se kolege iz susjednih zemalja, ali i udruge "Lacerta" iz Splita. U tom razdoblju BIUS-ovci su također održali edukativne radionice u hvarskim školama i večernja predavanja u čitaonici Hrvatski dom u Starom Gradu. Predavanja o nerealnom strahu ljudi prema zmijama i šarenilu hvarske obale s obzirom na algološku floru održana su od strane Herpetološke sekcije i Sekcije za alge.
Dosadašnjim radom studenata potvrđeno je da otok Hvar ima velik biološki potencijal, o tome svjedoče različite vrste šišmiša, hvarski kopneni puževi, špiljski pauk "Hvarske lole" i brojni drugi organizmi specifični za otok. Izložba s fotografijama 26 biljnih i životinjskih vrsta, kao i predavanja bili su otvoreni za širu javnost, što je zasigurno pridonijelo ekološkom osvješćivanju otočana i njihovoj većoj brizi za zaštićene vrste i bioraznolikost općenito.
U suradnji s udrugom "Tartajun" iz Dola otvorena je krajem kolovoza, upravo u mjestu Dol, izložba fotografija na otoku Hvaru pod nazivom "Flora i fauna po forski" u posebnom kamenom ambijentu crkve Sv. Ane.
Izložba vezana uz projekt prikazivala je fotografije zanimljivih, endemskih te čestih biljnih i životinjskih vrsta na različitim staništima i lokalitetima duž otoka Hvara koje su studenti otkrili tijekom terenskog istraživanja provedenog u mjesecu svibnju ove godine. Izložba je bila održana u sklopu već tradicionalne dolske i hvarske manifestacije - Puhijade - fešte i velikog društvenog događaja u srcu turističke sezone na kojem se reklamira gastronomski tradicijski specijalitet: pečeni puh na žaru.
Uz već uhodani istraživački dio projekta, studenti su ponovili i edukacijski program u vidu prezentacija i kratkih radionica po hvarskim školama u Jelsi, Starome Gradu i Hvaru u sklopu kojih su djeca svih uzrasta mogla vidjeti koliko je zapravo velika bioraznolikost otoka Hvara i što su sve otkrili i pronašli studenti na terenu.
Školarci su imali priliku upoznati metode rada biologa, vidjeti i isprobati terensku opremu, loviti životinje i prepoznavati biljke. Kroz jednostavne i zanimljive prezentacije i radionice o kopnenim i morskim ekosustavima te o potrebi očuvanja hvarskog arhipelaga, studenti su pokušali popularizirati znanost, odnosno biologiju, kao jedan od vrlo zanimljivih i korisnih aspekata ljudske djelatnosti.
Projekt je realiziran u suradnji s Biološkim odsjekom Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, Državnim zavodom za zaštitu prirode i JU za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije. Rezultati istraživanja bit će objavljeni u Zborniku radova tijekom 2012. godine, dakle, nakon što se podaci obrade i sve vrste determiniraju u pojedine skupine organizama.
Više o prijašnjim istraživanjima udruge BIUS možete pročitati u sljedećim člancima:
Mladi biolozi dokazali veliku bioraznolikost otoka Hvara