Oznaka (na fotografiji) se sada mora nalaziti na svoj pakiranoj organskoj hrani, nakon što je 1. srpnja završilo dvogodišnje prijelazno razdoblje. Prisutnost oznake znači da proizvođači hrane - i poljoprivrednici od kojih su dobili sastojke - udovoljavaju strogim europskim pravilima za organsku hranu i piće. Cilj je tih pravila i oznake promicanje organskih poljoprivrednika, njihove brige za zemlju, bioraznolikosti i visokih standarda zaštite životinja.
Kad na ambalaži vidite oznaku „lista" EU-a, možete biti sigurni da kupujete organsku hranu i piće. To tržište posljednjih godina raste. Oko 2 posto hrane koju kupuju potrošači u EU ima potvrdu da je organska. Oko 200.000 farmi u EU ima certifikat za proizvodnju organske hrane. Od 1. kolovoza, nova pravila o organskom vinu postat će zakon. EU je u veljači potpisao sporazum sa SAD-om o međusobnom priznavanju organskih proizvoda. Sporazum će smanjiti papirologiju za izvoznike.
>>> Je li organska hrana hranjivija od klasično uzgojene?
Kad stavljaju oznaku koja označava organsku hranu, proizvođači na naljepnici moraju navesti referentni broj tijela koje je izdalo potvrdu i imena proizvođača, prerađivača ili distributera koji je zadnji manipulirao proizvodom. Uz logo EU-a mogu se koristiti i nacionalne oznake za organsku hranu.
Oznaka i dalje ostaje neobavezna na nepakiranim i uvoznim proizvodima. Da bi se organski proizvodi mogli uvoziti iz neke zemlje, EU mora utvrditi da pravila o organskoj hrani i tijela koja izdaju potvrde u toj zemlji zadovoljavaju standarde EU-a prije nego se organski proizvodi iz te zemlje mogu uvesti ovamo.
Opći podaci
U organskom uzgoju stavlja se naglasak na zaštitu okoliša i dobrobit životinja. Poljoprivrednici moraju izbjegavati ili drastično smanjiti upotrebu sintetičkih kemikalija poput umjetnih gnojiva, pesticida, aditiva i lijekova.
Hrana se može zvati organskom samo ako je organsko najmanje 95 posto njezinih poljoprivrednih sastojaka. Zabranjena je upotreba genetski modificiranih organizama (GMO) i proizvoda proizvedenih iz GMO-a.
Više o organskom uzgoju hrane u EU
Izvor: Delegacija Europske unije u RH