Kada ste se zadnji put pošteno zagledali u hrpicu izmeta? Slažem se, većina ljudi to ne radi. No, koliko god odbojno možda na prvi pogled djelovalo zagledavanje u izmet, tamo možete pronaći simpatične kukce - kotrljane (balegare). U novom istraživanju objavljenom u časopisu Current Biology znanstvenici su objasnili kako se ovi simpatični kukci orijentiraju tijekom guranja kuglica izmeta.
Kotrljani ili balegari (nadporodica Scarabaeoidea) su skupina kukaca čija se prehrana sastoji gotovo isključivo od izmeta koji formiraju u kuglice te vrijedno guraju na sigurnu udaljenost da bi ga pojeli. Nije im važno u kojem smjeru guraju, bitno im je samo da se ne vrte u krug, tj. da se odmiču od hrpe s koje su uzeli svoju kuglicu. Prijašnja istraživanja su pokazala da kotrljani koriste Sunce, Mjesec i polariziranu svjetlost za orijentaciju, no istraživače je zanimalo kako se kukci uspijevaju orijentirati tijekom noći kada Mjesec nije vidljiv.
>>>Skakavci su glasniji u gradovima
Ovi mali i vrijedni kukci su postali prve životinje za koje su znanstvenici dokazali da se orijentiraju uz pomoć Mliječne staze. Iako su njihove oči preslabe da bi razlikovali pojedine zvjezdane konstelacije, kotrljani koriste gradijent svjetlosti koji stvara Mliječna staza. Na taj način se osiguravaju da svoje loptice izmeta guraju u ravnoj liniji te se odmiču od hrpe izmeta i suparnika koji bi im mogli uzeti njihovu hranu.
>>>Obojenost kod gusjenica - evolucijska prednost ili nešto drugo?
Osim toga, znanstvenici su otkrili da nakon što formira svoju kuglicu izmeta, kotrljan se popne na nju i izvodi ''orijentacijski ples''. Tako detektira izvore svjetlosti i odabire koji će koristiti za svoju orijentaciju. Naime, vjerojatno je da imaju sustav prema kojem biraju koji će izvor svjetlosti koristiti za orijentaciju ukoliko su dostupna dva izvora.
Do sada je za nekoliko skupina životinja dokazano da koriste zvijezde za orijentaciju, ali kotrljani su prvi za koje je dokazano da koriste galaksiju.
Ukoliko želite saznati više o balegarima pogledajte predavanje Marcusa Brynea, jednog od autora istraživanja: The dance of the dung beetle
Izvori: e! Science News, BBC