Ako ste ikada promatrali kukce, vjerojatno ste primijetili kako čiste svoja ticala. Ovi tjelesni privjesci kukcima služe kako bi bolje osjetili svoj okoliš, a najvažniji su olfaktorni (mirisni) podražaji. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA pokazalo je kako kukci svoja ticala čiste da bi bolje osjetili mirise iz svoje okoline.
Ticala (lat. antennae) su prepuna osjetnih organa uz pomoć kojih kukci sakupljaju informacije o okolišu neophodne za preživljavanje. Zbog toga ih čiste kako bi s njih maknuli izlučevine koje im smetaju da bi mogli normalno osjetiti mirise.
Ukoliko se kukce spriječi u čišćenju ticala tijekom 24 sata, na njima se skupi tri do četiri puta više kutikularnih ugljikovodika (lipida)* u odnosu na ticala koja kukac čisti. Također, ticala koja se ne čiste sakupljaju značajno više tvari iz okoliša poput stearinske kiseline i geranil acetata.
Kukci čija su ticala bila prepuna spomenutih spojeva slabije su osjetili mirise i spolne feromone. To je potvrđeno i uz pomoć elektronsko mikroskopskih snimaka na kojima se vidi kako su pore na ticalima u kojima se nalaze mirisne stanice začepljene.
Istraživanje je provedeno na američkim žoharima (Periplaneta americana), no isto ponašanje je zabilježeno i kod kućnih muha (Musca domestica) te mrava roda Camponotus. Žohari svoja ticala čiste tako da ih uz pomoć prednjih nogu stavljaju u usta te na taj način odstranjuju nečistoće. Mravi ticala čiste uz pomoć prednjih nogu, a noge zatim čiste ustima, dok muhe koriste samo prednje noge za čišćenje ticala.
--------------------------
*kutikularni lipidi su prirodni voskovi koje kukci izlučuju na površinu svog tijela kako bi regulirali gubitak vode