Znanstvenici su objavili listu top 10 vrsta otkrivenih prošle godine. Ovakvi popisi se objavljuju već 6. godinu zaredom, a top vrste odabire međunarodni odbor taksonomista. Popis se objavljuje svake godine oko 23. svibnja, na godišnjicu rođenja Carla Linnéa, švedskog botaničara koji je utemeljio moderni sustav znanstvenog nazivlja i klasifikacija.
Znanstvenici su do danas identificirali samo oko dva milijuna vrsta, a procijenjeno je da na Zemlji živi njih 10 do 12 milijuna, bez uključenog svijeta mikroba. Desetljećima je tempo otkrivanja novih vrsta bio u prosjeku 18 000 novo-otkrivenih vrsta godišnje i ovaj broj se činio razumnim, prije nego što je nastupila kriza bioraznolikosti. Sada, kada se zna da bi milijuni vrsta mogli izumrijeti prije kraja 21. stoljeća, potrebno je ubrzati tempo otkrivanja novih vrsta.
Kako bi podigli svijest o bioraznolikosti i važnosti opisivanja novih vrsta Međunarodni institut za istraživanje vrsta sa Sveučilišta u Arizoni svake godine objavljuje popis od top 10 vrsta otkrivenih i opisanih prethodne godine.
>>>Veza između izumiranja i bioraznolikosti
Članovi međunarodnog odbora imali su veoma težak zadatak - morali su izabrati top 10 vrsta među više od 140 nominiranih. Da bi vrsta uopće bila nominirana, morala je biti opisana u skladu s pravilima nomenklature, bila ona botanička, zoološka ili mikrobiološka te je trebala biti službeno imenovana tijekom 2012. godine.
>>>Vrste izumiru stopom 1000 puta većom od prirodne
>>>Polovici afričkih lavova prijeti izumiranje
Vrste odabrane ove godine dolaze s različitih područja diljem svijeta: Peru, SI Pacifik - Kalifornija (SAD), DR Kongo, Panama, Francuska, Nova Gvineja, Madagaskar, Ekvador, Malezija i Kina.
Popis top 10 vrsta
Viola liliputana (zemlja: Peru) - patuljasta ljubičica
Ova vrsta ne samo da je najmanja među ljubičicama, već je jedna od najmanjih terestričkih dvosupnica. Poznat je samo jedan lokalitet u visokim Andama gdje raste patuljasta ljubičica, a primjerci koji su opisani tek prošle godine sakupljeni su još davne 1960. godine.
Chondrocladia lyra (zemlja: SI Pacifik - Kalifornija (SAD)) - lirasta spužva
Radi se o spektakularnoj velikoj mesojednoj spužvi koja oblikom podsjeća na liru ili harfu. Otkrivena je u dubokim vodama Pacifika (prosječno se nalazi na dubini od 3399 metara).
Cercopithecus lomamiensis (zemlja: DR Kongo) - lesula majmun (fotografija gore desno)
Ova nova vrsta za znanost do sada je bila dobro poznata jedino lokalnom stanovništvu s područja na kojem obitava. Radi se o tek drugoj vrsti majmuna otkrivenih u posljednjih 28 godina. Iako ovi majmuni žive u zabačenim šumama, često su meta lovcima te su zbog toga ugroženi.
Sibon noalamina (zemlja: Panama) - zmija ''Ne u rudnik!''
Prekrasna zmija koja se hrani puževima otkrivena je u gorskim kišnim područjima zapadne Paname. Radi se o noćnoj bezopasnoj životinji koja se brani tako što mimikrijom oponaša otrovnu koraljnu zmiju. Budući da ova vrsta dolazi na području na kojem se intenzivno eksploatira ruda te se zbog toga njezino stanište uništava, ime je dobila prema španjolskoj frazi ''No a la mina'' što bi u prijevodu značilo ''Ne u rudnik''.
Ochroconis anomala (zemlja: Francuska) - mrlja na paleolitskoj umjetnosti
Ova gljivica je privukla pažnju znanstvenika nakon što se pojavila na zidovima špilje Lascaux u Francuskoj. Naime, prvo se pojavila 2001. godina, a do 2007. je postala ozbiljna prijetnja paleolitskim crtežima koji se nalaze na zidovima spilje.
Paedophryne amanuensis (zemlja: Nova Gvineja) - minijaturna žaba (fotografija dolje desno)
Malena žaba otkrivena je blizu sela Amau u Novoj Gvineji. Sa svojom duljinom od 7,7 milimetara u prosjeku kod odraslih jedinki, preuzela je titulu najmanjeg poznatog kralješnjaka.
Eugenia petrikensis (zemlja: Madagaskar) - ugroženi grm
Rod Eugenia je velika skupina drvenastih zimzelenih grmova i drveća, s predstavnicima rasprostranjenim u cijelom svijetu. Nova vrsta pronađena je u ugroženim litoralnim šumama Madagaskara.
Lucihormetica luckae (zemlja: Ekvador) - žohari koji svijetle u mraku
Luminiscencija je prilično rijetka kod terestričkih životinja, a najbolje je poznata kod nekoliko skupina kukaca (primjerice krijesnica). Svijetleći žohari su po prvi puta otkriveni 1999. godine, a od tada je nekoliko desetaka vrsta opisano. Zanimljivo je da se sve do sada opisane vrste mogu pronaći na zabačenim mjestima, daleko od svjetlosnog zagađenja. L. luckae je ugrožena vrsta, a moguće je da je već i izumrla. Naime, primjerak žohara prema kojem je opisana ova vrsta je jedina jedinka sakupljena prije 70 godina s područja kojeg je jako pogodila erupcija vulkana Tungurahua.
Semachrysa jade (zemlja: Malezija) - društveni leptir (naslovna fotografija)
Ova vrsta leptira opisana je uz pomoć društvenih mreža. Hock Ping Guek je fotografirao ovog leptira u parku blizu Kuala Lumpura i njegovu fotografiju postavio na Flickr. Shaun Winterton, entomolog iz Kalifornije je vidio sliku i prepoznao kukca kao neobičnog. Nakon toga je Guek sakupio primjerak leptira te ga poslao Stephenu Brooksu u Prirodoslovni muzej u Londonu, koji je potvrdio da se radi o novoj vrsti. Neobičan trojac je nakon toga ujedinio snage te uz pomoć Google documets alata pripremio opis nove vrste.
Juracimbrophlebia ginkgofolia (zemllja: Kina) - jurski fosil
Ova fosilna vrsta je otkrivena uz očuvane fosilne listove drveta nalik na gingko (Yimaia capituliformis) u naslagama iz razdoblja Srednje Jure u Kini. Danas živući srodnici ovog fosilnog kukca pripadaju redu kljunarica (Mecoptera) i zanimljivi su zato što žive tako što vise ispod lišća i tamo čekaju druge kukce koje zatim hvataju i jedu.
Izvor: e! Science News