Pčele nemaju znanje kako pronaći cvjetove ili čak kako izaći izvan košnice. Prije potrage za hranom, moraju naučiti kako navigirati kroz promjenjiv okoliš te kako se orijentirati u odnosu na Sunce. U novom istraživanju otkriveno je kako regulatorni gen, koji je već poznat kod kralješnjaka i povezan je s učenjem i otkrivanjem novosti, u mozgovima pčela postaje jako aktivan tijekom učenja kako pronaći hranu i donijeti je kući.
Aktivnost ovog gena, nazvanog Egr, brzo se povećava u regiji mozga poznatoj kao gljivasta tijela (corpora pedunculata), svakog puta kada pčela pokušava naći svoj put kroz nepoznat okoliš. Ovaj gen kod kukaca je ekvivalent za transkripcijski faktor kod sisavaca (transkripcijski faktori reguliraju aktivnost drugih gena).
>>>Pesticidi utječu na učenje kod pčela
Osim toga, istraživači su pronašli kako se povećana aktivnost Egr gena nije dogodila kao rezultat pamćenja vizualnih tragova te vježbe ili fizičkih zahtjeva koji se javljaju tijekom učenja letenja. Aktivnost gena se povećava samo onda kada se pčele izloži nepoznatom okolišu. Čak i starije pčele u potrazi za hranom imaju povećanu aktivnost Egr gena kada moraju naučiti kako navigirati kroz nov okoliš.
>>>Med - produkt suživota pčela i ljudi
Ovo istraživanje daje važan pomak u objašnjavanju kako se pčele tako dobro snalaze u okolišu s tako malenim mozgom. Osim toga, otkriće da je za to odgovoran Egr gen, koji je poznat kod kralješnjaka, daje još jednu potvrdu kako su neki molekularni mehanizmi koji su podloga bihevioralnoj plastičnosti duboko konzervirani tijekom evolucije.
Izvor: e! Science News