Trogodišnjakinja iz Mississippija rođena s HIV virusom i dalje je dobro i bez aktivne infekcije, a prošlo je već 18 mjeseci od posljednjeg tretmana lijekovima. Novi izvještaj objavljen jučer u časopisu New England Journal of Medicine daje detalje o liječenju te potvrđuje rezultate koji su predstavljeni još u ožujku ove godine - ovo je prvi dokumentirani slučaj remisije HIV-a kod djeteta.
Dijete je rodila majka koja je bila zaražena HIV virusom te je 30 sati nakon poroda započet antiretrovirusni tretman. Serija testova koja je provedena danima i tjednima nakon početnog tretmana pokazala je kako virusi prisutni u krivi novorođenčeta progresivno nestaju. 29 dana nakon rođenja su pali na tako niske razine da ih nije bilo moguće detektirati. Dijete je ostalo na antiviralnoj terapiji do starosti od 18 mjeseci te je tada prestalo liječenje. Nakon dodatnih 10 mjeseci od posljednjeg tretmana, napravljeni su standardni testovi na HIV te niti jedan nije detektirao prisutnost virusa u krvi.
Ovaj slučaj je dokaz kako djeca zaražena HIV-om mogu doći do remisije ukoliko se unutar nekoliko sati ili dana od infekcije započne s antiretrovirusnom terapijom. Kako bi se potvrdila uspješnost ovakvog tretmana, početkom iduće godine metoda upotrijebljena u ovom slučaju će se testirati kako bi se odredilo može li se ovakav pristup i ubuduće koristiti kod sve novorođene djece koja su HIV pozitivna.
Trenutno, novorođenčad čije su majke HIV pozitivne ili se oko vremena poroda otkrije da nose HIV virus dobivaju preventivnu kombinaciju antivirusnih lijekova kako bi se spriječila infekcija. Međutim kod takve djece se ne započinje tretman sa punim antivirusnim dozama lijekova sve dok se infekcija ne potvrdi. Iako je ovakav pristup važan u prevenciji infekcije kod djece koja bi se mogla zaraziti, ne pomaže onima koji su već zaraženi virusom. Ovakva potpuna terapija koja je pomogla djevojčici iz Mississippija bi pomogla upravo toj djeci.
Potrebna dodatna istraživanja
Ipak, stručnjaci naglašavaju kako prevencija prijenosa virusa s majke na dijete i dalje primarni javnozdravstveni cilj, unatoč obećavajućim rezultatima ovog slučaja. Osim toga i autori izvještaja pozivaju na oprez budući da je ovakav pristup još uvijek eksperimentalan te su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdilo na kome i kako bi se trebao koristiti. Dodatno, djecu kod koje je potvrđena HIV infekcija se ne bi trebalo skidati s antivirusnih lijekova.
U cijelom svijetu gotovo 3.3 milijuna djece živi s HIV-om, a više od 260 000 virus dobije od svoje majke tijekom poroda unatoč napretku u sprečavanju infekcija s majke na dijete.
Izvor: e! Science News