Bakterije koje uzrokuju bolesti mogu se zadržavati danima na različitim površinama unutar avionskih kabina, čak i do tjedan dana, navodi se u istraživanju objavljenom na godišnjem sastanku Američkog društva za mikrobiologiju.
Prijenos bakterija koje uzrokuju različite bolesti s različitih površina u avionu na ljude može se dogoditi samo ako su bakterije u stanju preživjeti uvjete koji su uobičajeni unutar avionskih kabina. Kako bi znanstvenici utvrdili je li to moguće, testirali su sposobnost preživljavanja bakterije Escherichia coli O157:H7 i zlatnog stafilokoga otpornog na meticilin (MRSA) na površinama koje se obično mogu pronaći u avionima. Nabavili su od velikih avioprijevoznika 6 različitih materijala (naslon za ruke, plastični stol, metalni gumb iz toaleta, prozorske navlake, tkaninu od koje je napravljen džep na sjedalima te kožu) i inokulirali ih s bakterijama koje su zatim izložili tipičnim uvjetima u avionu.
MRSA je najdulje preživjela, čak 168 sati, na tkanini od koje je napravljen džep na sjedalima dok je E. coli O157:H7 najdulje izdržala na naslonu za ruke (96 sati).
>>> Staphylococcus aureus - bakterija koja preferira ljudsku krv
Ovo je prvi korak u istraživanju ovog potencijalno ozbiljnog problema. Znanstvenik Kiril Vaglenov sa Sveučilišta Auburn objašnjava: ''Naši podaci pokazuju kako obje bakterije mogu preživjeti danima na testiranim površinama, neovisno o vrsti tjelesne tekućine koja je bila prisutna prilikom eksperimenata. Upravo to predstavlja rizik od prijenosa bakterija preko kontakta kožom.''
>>>Kako brusnice utječu na bakterijske infekcije
U budućim istraživanjima znanstvenici planiraju utvrditi koji je najbolji način čišćenja avionskih kabina te koje dezinfekcijske strategije treba primijenjivati. Osim toga, testirat će i površine koje imaju prirodna antimikrobna svojstva kako bi utvrdili mogu li takve površine pomoći u smanjivanju prisutnosti patogenih bakterija unutar avionskih kabina.
Izvor: e! Science News