Međunarodni tim znanstvenika napravio je inicijalni katalog ljudskog proteoma, tj. popis svih proteina do sada identificiranih u ljudskom tijelu. Uzor im je bio Human Genome Project (projekt katalogiziranja gena unutar ljudskog genoma), a ukupno su uspjeli identificirati proteine koje kodira 17 294 gena, što čini oko 84 % svih gena u ljudskom genomu za koje se pretpostavlja da kodiraju proteine.
Proteini ili bjelančevine su velike biološke molekule koje su građene od jednog ili više lanaca aminokiselina. Oni u organizmima obavljaju veliki spektar različitih uloga: služe kao građevni elementi stanica i tkiva, prenose različite informacije, pomažu u obrani organizma od infekcija, ali i ubrzavaju gotovo sve kemijske reakcije (takvi proteini se nazivaju enzimi).
Geni određuju mnoge karakteristike nekog organizma, ali to čine na način da daju upute o tome kako trebaju izgledati proteini, a ti isti proteini zatim obavljaju nabrojane funkcije. Upravo zbog tog razloga mnogi znanstvenici smatraju kako je katalog ljudskih proteina kao i informacije o njihovim lokacijama unutar tijela, puno značajniji, informativniji i korisniji od kataloga gena unutar ljudskog genoma.
Članak o ovom velikom poslu objavljen je danas u časopisu Nature te međunarodni tim znanstvenika navodi kako su prilikom katalogiziranja proteina uspjeli identificirati i 193 nova proteina koji dolaze iz regija genoma za koje se smatralo da ne kodiraju proteine. To znači da je ljudski genom puno kompleksniji nego što se prije smatralo.
Velika knjižnica bez kataloga
Znanstvenik dr. Akhilesh Pandey i jedan od sudionika ovog projekta slikovito objašnjava: ''Ljudsko tijelo možete zamisliti kao jednu veliku knjižnicu unutar koje svaki protein predstavlja jednu knjigu. Problem je u tome što nismo imali katalog u kojem bismo mogli pronaći sve dostupne naslove knjiga i gdje ih možemo pronaći. Sada smatramo kako imamo dobar prvi nacrt tog velikog kataloga.''
Istraživači naglašavaju kako je istraživanje proteina tehnički puno izazovnije od istraživanja gena budući da su strukture i funkcije proteina kompleksnije i raznolikije. U tom kontekstu sam popis do danas identificiranih proteina ne bi bio od velike pomoći bez pratećih informacijama o tome gdje se određeni protein u tijelu može pronaći. Upravo iz tog razloga se većina istraživanja proteina fokusirala na pojedina tkiva, često u kontekstu određenih bolesti.
Kako bi opsežnije katalogizirali proteine, znanstvenici su započeli s analizom 30 tkiva iz kojih su izolirali proteine te su koristili različite enzime kako bi proteine ''izrezali'' u manje dijelove, tj. u peptide. Nakon toga su peptide puštali kroz različite instrumente uz pomoć kojih su ih identificirali i kvantificirali.
Znanstvenici smatraju kako je ova baza samo početak te da će biti od velike koristi svim znanstvenicima koji se bave ovakvim istraživanjima. Također, smatraju da je ovo dobar početak i nadaju se da će se katalog u budućnosti nadopunjavati.
Izvor: e! Science News